2010/10/25

Kiskonyha ikeás kisasztalból

Régóta érik ez a bejegyzés, a kiskonyha több mint egy fél éve kész, de valahogy most érzem az ihletet, hogy leírjam lépésről lépésre, hogy alakítottam át az ikeás kisasztalt kiskonyhává. (Első megjegyzésnek csak annyit, hogy mindennapi használatban van és még SEMMIT nem kellett javítanom rajta, szóval atombiztos lett!)


Ez volt a kiinduló bútordarab (helyesebben egy ilyen, azóta vettünk újat persze, mert kisasztal is kell azért, meg így legalább van már 4 kisszék, gyakran használjuk, főleg ha itt vannak az unokatesók vagy más gyerekek is.

A cél az volt, hogy egy olyan kiskonyhát alkossunk, amit egyszerre két gyerek is tud használni (és most tekintsünk el attól a ténytől, hogy jövő ilyenkor ez valószínűleg már idejétmúlt ötlet lesz és lehet hogy átkozni fogom magam, hogy miért nem háromszög alapú kiskonyhát terveztem ...) Szóval a kiskonyha majdnem szimmetrikus, két oldalán egy-egy sütőajtó nyílik, egyforma a függöny is, egy különbség van csak - a csap.


A csapról csak annyit, hogy Kludi, nem holmi gagyi műanyag csap, abban a hónapban romlott el ugyanis két csaptelep is a lakásban, így az egyiket ide selejteztem. (Jó "Bob mester" módjára, újrahasznosítottam.)


Szempont volt továbbá, hogy - mivel már akkor is egy tonna konyházós játék volt (műanyag, fa és textil gyümölcsök, játék-edények garmadája, nem is beszélve a rengetek "evő"-eszközről) - kellett (volna) három fiók. Végül csak kettő lett, de azok természetesen standard Ikea méretet befogadó polcokon.


A fogantyúk, tekerők, még a "gázrózsa" lapjai is Ikeás termékek, sőt a funérlapok amikből az oldalak, a polcok és a sütő ajtajai készültek, mind a Fyndből valók - ez az Ikeának az a részlege, ahol sérült/maradék elemeket lehet töredék áron megvásárolni.


A csap melletti oldalon egy kis fogantyú is helyet kapott, ahova felakasztható dolgok (edényfogó kesztyű, törlőkendő, kiskötény) kerülhetnek. Ja, és a "mosogató" kivehető, bár ez inkább bug, mint feature :o)



S hogy hogy készült az egész. Hát lássuk először a hozzávalókat:

*Az eredeti kisasztal lábát megtoldottam 10 centivel, hogy a konyha magasabb legyen. 45 centi helyett 55. 4*55=220 Na hány centi hosszú 2.5 centi oldalhosszúságú falécet lehet kapni a Baumaxban? 250. Ki gondolná, hogy befér egy berlingóba. Simán. Többek között ezért (is) vettünk olyat, ugye ... :o)
*8 darab funérlap (IKEA FNYD) (ez ugye változhat kialakítástól függően, de nálam:
**2 az oldalára (45*50 cm)
**2 polc (45*35 cm)
**polc belső oldala (45*23 cm)
**sütő alja (25*50 cm)

**2 sütőajtó (25*23 cm)
*egy 30*40 centis (2 mm vékony) műanyag lap (ez itt konkrétan Mülleres vízfesték alátét) - a sütő ajtajára ablakbak
*2 fogantyú a két sütőajtóra (IKEA)
*két ipari mágnes még ezeréves beépített szekrényből (persze lehet új is, gondolom lehet még ilyet kapni)
*4 fiókgomb (magyarul fogantyú) a gáz "szabályozására" (IKEA)
*3 műanyag poháralátét (hatos csomagban árulják az IKEÁban) - főzőplatni (magyarul a gáz)
*egy darab (leselejtezett) csaptelep (bár nem vagyok benne biztos, hogy ezt itt csapTELEPnek hívják, mindenesetre egy ilyen kell, ami képen van, na.
*egy kistál mosogatónak (XY háztartási bolt)
*2 minimál állítható méretű függönytartó (fogalmam sincs ez honnan volt ezer éves szintén)
*és hogy a függönytartő létének meglegyen az értelme - 2 kis függöny a polcok eltakarására (anyaga IKEA)
*csavarok, sarokpántok garmadája

Talán feltűnik, hogy a kiskonyha teteje nem fehér színű, hanem "fa"mintás - nos ezt kb egy héttel az eredeti kisasztal megvásárlása után kellett ráhekkelnem, mivel a 0.3 mm "vastag" fehér műanyagréteg az eredeti kínai funérlemezen nem túl jól viselte, ha tomaszos marticákat ragasztgattak rá és távolítottak el róla - ezerszer. Ennek korrigálására kapott egy sima (talán ez is baumaxos) fólia réteget, ami nagyon feldobta a kis bútort már eredeti formájában is.

Az első lépés a mosogató lyukának kivágása volt. Mivel (szégyen vagy sem) játékhekkerként még életemben nem fogtam dekopírfűrészt a kezemben (ez azóta természetesen változott, éppen a sütőajtók lyukával vesztettem el a szüzességemet, hogy ezzel a szép képzavarral éljek ...) - ezt az érzékeny feladatot apósom teljesítette nekem. A második, ami elkészült, az a lábakba mart 4 mm széles 6 mm mély vájat volt minden láb egyik oldalára - ezekbe csúsztak bele később az oldalfalak. Ezt is egy "ismerős" csinálta - egy zalacsányi asztalos srác - ingyen. (Milyen tuti műhelye van!!!)

Ezután magamra maradtam. Lemásoltam a furatokat az eredeti lábról - ne felejtsük el, hogy a lábak egy merevítőre vannak ragasztva - ezeket le kellett törni, a beletört tiplik helyét újra kifúrni, az új lábakba is furatokat pakolni, csavarokat belepróbálni, végleges összecsavarozás előtt egy réteg enyvet alányomni és úgy összecsavarozni.

Mielőtt összeraktam volna a keretet, kapott egy réteg natúr pácot (ezt az alkalmat használtam ki arra, hogy a másik (új) kisasztalt és a hozzá tartozó (immár négy) kisszéket valamint a vakondos kiságyat is lepácoljam. Ezután összeraktam a keretet, bele a tetejét, mintha csak a kisasztalt raknám össze, csak hosszabb lábakkal és lyukas asztallappal, ugye.

A következő lépés az oldalfalak beszerelése volt - megvoltak nekik a vájatok a lábakban, oda becsúsztattam őket és alul egy-egy (összesen négy) pánttal rögzítettem.

Ezután következett az agyalós rész - hogy legyenek a polcok és a sütő. Eredetileg három polcot akartam, de úgy gondoltam, hogy akkor a sütő nagyon aránytalan lett volna. Végül két polc maradt, ami be tud fogadni egy-egy Trofast dobozt - a szélesség így adott volt, 1.5-1.5 centit ráhagytam, hogy könnyen csússzanak ki-be, így adott lett a sütő mérete is.

Következett a sütő ajtajának kiszabása, itt következett be életem első dekopírfűrészelése, aminek az lett az eredménye, hogy nem kettő, hanem négy sütőajtó készült (és a kiskonyhán nem az első kettő látható, ha ennyit elárulhatok). Mindenesetre abból kiindulva, hogy másodszorra sikerült közel egyforma (méretű és alakú) lyukakat vágnom az ajtókra, nem olyan nagy ördöngősség, persze jobb, ha az ember gyakorol előtte kevésbé fontos alapanyagokon ... szerencsére volt elég fyndös funérlap (többet vettem azért, rutinos mekkmester vagyok már ...)

Az ajtókat alul egy-egy kis forgó pánt tartja, felül pedig egy mágnes pattan amikor a gyerekek becsukják - nehéz volt úgy belőni, hogy pont bekattanjon, de még ne akadályozza a bezáródást. Csavaralátétek és fel-le szerelés kb 10-szer. Aztán még ötszöt. Majd még egyszer. De aztán egyszer csak jó lett és azóta is működik.

Arra már nem emlékszem, hogy az eredeti bútor mennyibe került, de ha jól rémlik 5.900 Ft körül. A második és harmadik legdrágább dolog a lábakhoz való faléc és a csavarok/pántok voltak (kb 2000 ft) Az ikeás cuccos (csavarok, gombok, funér) volt még 2000 kb, szóval 10-12000 forintra jött ki az egész.

Nem olcsó, de olcsóbb, mint a legalapabb kiskonyha, amit néztem. Attól ez sokkal jobb lett. És saját készítésű ráadásul. És van, ami megfizethetetlen ...

Stahl Judit főz a tévében ...

No comments:

Post a Comment