2010/12/05

Home-made betlehem

2007 telén, első székesfehérvári telünkön vettem a püspöki palota udvarán tartott jótékonysági vásárban egy szett natúr betlehemes figurakészletet. 200 forint volt, ha jól emlékszem, úgynevezett megváltozott munkaképességű emberek munkája, tehát dupla fless. 3-6 centis teljesen szimpla cserép figurák, Jézus, Mária, József, 3 király, 2 pásztor és egy birka - meg egy csillag.

Első dolgom volt, hogy szép színesre kiszíneztem őket. Mindenkit, kivéve Jézust. Ő egy fél dióhéjban szalma között papírzsepi pólyában pihen ...


Az istálló kettős hasznosítású, egy félbevágott kókuszdióból van kialakítva. Egyúttal a törékeny figurák tárolása is megoldott, bár a fenti képen nem nagyon látszik,  egy fólia takarja évközben és így csücsül a karácsonyos dobozban.


Az alátét egy szimpla cserépalátét mágikus mintákkal lefestve (random színek és geomatriai formák majdnem szimmetrikusan).

2010/11/21

Társas tervek

Régi ötletem, hogy "nyílt forráskódú" társasjátékokat illetve alapból játékokat kell csinálni. Többek között ez a blog is ennek egyik mellékágaként jött létre. Most úgy tűnik, nemsokára felkerül majd az első (kettő) társas is a "kínálatba", persze szigorúan share-alike licensszel, ingyen letölthetőként.

Az álltekertes társas mai mass-tesztje.

2010/11/16

Autóút - tányéralátétből

Volt egy négy ezer éves bambuszból készített tányéralátétünk - újakat vettünk, egyformát, plasztikot, és egyből felcsillant a szemem: már régen akartam utat csinálni, nem feltétlenül ebből, hanem inkább filcből, dehát ha filc nincs, a bambusz is jó lesz :o)

Fogtam hát a metszőollót és szépen csíkokra vágtam a régi tányéralátéteket.

Ilyen volt:


És ilyen lett:

2010/11/11

Paraván - a kezdetek

Karácsonyra (többek között) egy bábparavánt kapnak a gyerekek. Megpróbálom majd közvetíteni a haladást, bár mostanában eléggé el vagyok maradva blogügyileg, ide is a könyves és a kertes blogba is tartozok egy pár bejegyzéssel ... nem vagyok jó blogger, na ... rá kell szokni újra a kézírásra és befotózni a lapokat :o)

Szóval tegnap este megterveztem a paraván méreteit a "Hogyan készítsünk játékokat" című nagysikerű könyv méreteit és ötleteit némileg átalakítva, és ma reggel irány a baumax - árcsekk.

Mit vesz egy jó játékhekker, ha bemegy a barkácsboltba funérlapÁRAKAT nézni?

Satut, egy villanykapcsolót és két négyes fémfúrót, mert a múltkor eltört az egyik ... ja, és madáreleséget, mert csak 299 forint.

Na ezért nem haragszom soha a feleségemre, mikor a háundembe vagy a céundába téblábolunk órákat ...

2010/10/25

Kiskonyha ikeás kisasztalból

Régóta érik ez a bejegyzés, a kiskonyha több mint egy fél éve kész, de valahogy most érzem az ihletet, hogy leírjam lépésről lépésre, hogy alakítottam át az ikeás kisasztalt kiskonyhává. (Első megjegyzésnek csak annyit, hogy mindennapi használatban van és még SEMMIT nem kellett javítanom rajta, szóval atombiztos lett!)


Ez volt a kiinduló bútordarab (helyesebben egy ilyen, azóta vettünk újat persze, mert kisasztal is kell azért, meg így legalább van már 4 kisszék, gyakran használjuk, főleg ha itt vannak az unokatesók vagy más gyerekek is.

A cél az volt, hogy egy olyan kiskonyhát alkossunk, amit egyszerre két gyerek is tud használni (és most tekintsünk el attól a ténytől, hogy jövő ilyenkor ez valószínűleg már idejétmúlt ötlet lesz és lehet hogy átkozni fogom magam, hogy miért nem háromszög alapú kiskonyhát terveztem ...) Szóval a kiskonyha majdnem szimmetrikus, két oldalán egy-egy sütőajtó nyílik, egyforma a függöny is, egy különbség van csak - a csap.


A csapról csak annyit, hogy Kludi, nem holmi gagyi műanyag csap, abban a hónapban romlott el ugyanis két csaptelep is a lakásban, így az egyiket ide selejteztem. (Jó "Bob mester" módjára, újrahasznosítottam.)


Szempont volt továbbá, hogy - mivel már akkor is egy tonna konyházós játék volt (műanyag, fa és textil gyümölcsök, játék-edények garmadája, nem is beszélve a rengetek "evő"-eszközről) - kellett (volna) három fiók. Végül csak kettő lett, de azok természetesen standard Ikea méretet befogadó polcokon.


A fogantyúk, tekerők, még a "gázrózsa" lapjai is Ikeás termékek, sőt a funérlapok amikből az oldalak, a polcok és a sütő ajtajai készültek, mind a Fyndből valók - ez az Ikeának az a részlege, ahol sérült/maradék elemeket lehet töredék áron megvásárolni.


A csap melletti oldalon egy kis fogantyú is helyet kapott, ahova felakasztható dolgok (edényfogó kesztyű, törlőkendő, kiskötény) kerülhetnek. Ja, és a "mosogató" kivehető, bár ez inkább bug, mint feature :o)



S hogy hogy készült az egész. Hát lássuk először a hozzávalókat:

*Az eredeti kisasztal lábát megtoldottam 10 centivel, hogy a konyha magasabb legyen. 45 centi helyett 55. 4*55=220 Na hány centi hosszú 2.5 centi oldalhosszúságú falécet lehet kapni a Baumaxban? 250. Ki gondolná, hogy befér egy berlingóba. Simán. Többek között ezért (is) vettünk olyat, ugye ... :o)
*8 darab funérlap (IKEA FNYD) (ez ugye változhat kialakítástól függően, de nálam:
**2 az oldalára (45*50 cm)
**2 polc (45*35 cm)
**polc belső oldala (45*23 cm)
**sütő alja (25*50 cm)

**2 sütőajtó (25*23 cm)
*egy 30*40 centis (2 mm vékony) műanyag lap (ez itt konkrétan Mülleres vízfesték alátét) - a sütő ajtajára ablakbak
*2 fogantyú a két sütőajtóra (IKEA)
*két ipari mágnes még ezeréves beépített szekrényből (persze lehet új is, gondolom lehet még ilyet kapni)
*4 fiókgomb (magyarul fogantyú) a gáz "szabályozására" (IKEA)
*3 műanyag poháralátét (hatos csomagban árulják az IKEÁban) - főzőplatni (magyarul a gáz)
*egy darab (leselejtezett) csaptelep (bár nem vagyok benne biztos, hogy ezt itt csapTELEPnek hívják, mindenesetre egy ilyen kell, ami képen van, na.
*egy kistál mosogatónak (XY háztartási bolt)
*2 minimál állítható méretű függönytartó (fogalmam sincs ez honnan volt ezer éves szintén)
*és hogy a függönytartő létének meglegyen az értelme - 2 kis függöny a polcok eltakarására (anyaga IKEA)
*csavarok, sarokpántok garmadája

Talán feltűnik, hogy a kiskonyha teteje nem fehér színű, hanem "fa"mintás - nos ezt kb egy héttel az eredeti kisasztal megvásárlása után kellett ráhekkelnem, mivel a 0.3 mm "vastag" fehér műanyagréteg az eredeti kínai funérlemezen nem túl jól viselte, ha tomaszos marticákat ragasztgattak rá és távolítottak el róla - ezerszer. Ennek korrigálására kapott egy sima (talán ez is baumaxos) fólia réteget, ami nagyon feldobta a kis bútort már eredeti formájában is.

Az első lépés a mosogató lyukának kivágása volt. Mivel (szégyen vagy sem) játékhekkerként még életemben nem fogtam dekopírfűrészt a kezemben (ez azóta természetesen változott, éppen a sütőajtók lyukával vesztettem el a szüzességemet, hogy ezzel a szép képzavarral éljek ...) - ezt az érzékeny feladatot apósom teljesítette nekem. A második, ami elkészült, az a lábakba mart 4 mm széles 6 mm mély vájat volt minden láb egyik oldalára - ezekbe csúsztak bele később az oldalfalak. Ezt is egy "ismerős" csinálta - egy zalacsányi asztalos srác - ingyen. (Milyen tuti műhelye van!!!)

Ezután magamra maradtam. Lemásoltam a furatokat az eredeti lábról - ne felejtsük el, hogy a lábak egy merevítőre vannak ragasztva - ezeket le kellett törni, a beletört tiplik helyét újra kifúrni, az új lábakba is furatokat pakolni, csavarokat belepróbálni, végleges összecsavarozás előtt egy réteg enyvet alányomni és úgy összecsavarozni.

Mielőtt összeraktam volna a keretet, kapott egy réteg natúr pácot (ezt az alkalmat használtam ki arra, hogy a másik (új) kisasztalt és a hozzá tartozó (immár négy) kisszéket valamint a vakondos kiságyat is lepácoljam. Ezután összeraktam a keretet, bele a tetejét, mintha csak a kisasztalt raknám össze, csak hosszabb lábakkal és lyukas asztallappal, ugye.

A következő lépés az oldalfalak beszerelése volt - megvoltak nekik a vájatok a lábakban, oda becsúsztattam őket és alul egy-egy (összesen négy) pánttal rögzítettem.

Ezután következett az agyalós rész - hogy legyenek a polcok és a sütő. Eredetileg három polcot akartam, de úgy gondoltam, hogy akkor a sütő nagyon aránytalan lett volna. Végül két polc maradt, ami be tud fogadni egy-egy Trofast dobozt - a szélesség így adott volt, 1.5-1.5 centit ráhagytam, hogy könnyen csússzanak ki-be, így adott lett a sütő mérete is.

Következett a sütő ajtajának kiszabása, itt következett be életem első dekopírfűrészelése, aminek az lett az eredménye, hogy nem kettő, hanem négy sütőajtó készült (és a kiskonyhán nem az első kettő látható, ha ennyit elárulhatok). Mindenesetre abból kiindulva, hogy másodszorra sikerült közel egyforma (méretű és alakú) lyukakat vágnom az ajtókra, nem olyan nagy ördöngősség, persze jobb, ha az ember gyakorol előtte kevésbé fontos alapanyagokon ... szerencsére volt elég fyndös funérlap (többet vettem azért, rutinos mekkmester vagyok már ...)

Az ajtókat alul egy-egy kis forgó pánt tartja, felül pedig egy mágnes pattan amikor a gyerekek becsukják - nehéz volt úgy belőni, hogy pont bekattanjon, de még ne akadályozza a bezáródást. Csavaralátétek és fel-le szerelés kb 10-szer. Aztán még ötszöt. Majd még egyszer. De aztán egyszer csak jó lett és azóta is működik.

Arra már nem emlékszem, hogy az eredeti bútor mennyibe került, de ha jól rémlik 5.900 Ft körül. A második és harmadik legdrágább dolog a lábakhoz való faléc és a csavarok/pántok voltak (kb 2000 ft) Az ikeás cuccos (csavarok, gombok, funér) volt még 2000 kb, szóval 10-12000 forintra jött ki az egész.

Nem olcsó, de olcsóbb, mint a legalapabb kiskonyha, amit néztem. Attól ez sokkal jobb lett. És saját készítésű ráadásul. És van, ami megfizethetetlen ...

Stahl Judit főz a tévében ...

2010/10/24

Íróasztal felújítás

Szigorúan véve nem játékhekk, de feljegyzem ide: már régóta várta ez az íróasztal, hogy idekerüljön a régi lakásból. Mióta az eszemet tudom megvan nekünk, tehát leglább 30 éves - majd kiderítem mennyi is pontosan.


Legalább 10 éve egy ronda famintás fólia takarta el a tetején ramattyá kapart lakkréteget. Első dolog ennek eltávolítása volt - Dani zseniális tanácsát követve megvasaltam és "egyszerűen" lehúztam. (Mondjuk sokkal egyszerűbben, mint ha vasalás nélkül csináltam volna, akkor ugyanis konkrétan pikkelyszerűen porozva pattogzott - és azt is csak nehezen.

 

Azután csiszolás ma a kertben, majd rákerült a szokásos (minden bútorunkat befedő) pirosasbarna pác.(Mondjuk a csiszoláshoz csak annyit, hogy vízhólyag lett a hüvelykujjamon - milyen puhány vagyok ...)

 

Ilyen lett - remélem legközelebb 30 év múlva kell újrafesteni :o)

2010/09/29

Termésbabák

Pár napja szedtünk 10 perc alatt egy kiskosárnyi termést az iskola melletti fák alól - gesztenyét, makkot tobozokat. Aztán vasárnap délelőtt, mikor esett az eső, leültünk és barkácsolni kezdtünk.

2010/09/15

Bygga hekkerek

Milyen régóta kerestem már egy ilyet, és most végre találtam: Bygga hekkek - sajnos összeszerelési útmutató nélkül, de egy átalgos amerikai apuka szerintem simán kitalálja, hogyan is kell ...


Most komolyan MÉRLEG?!?!?

És jópár hasonló fless.

2010/09/13

Rendrakás és traktorszerelés

Ma nagy rendrakásban voltam - a garázsban elkezdtem pakolászni a szerszámokat, majd a katonaládát, majd a csavaros dobozokat, végül egész délután kint ültem kisebb nagyob dobozokat átcsoportosítva egyre bonyolultabb logika szerint ...


Többek között sorra került a törött játékok doboza is, ahol nagy rendet raktam (értsd egy csomó VALÓBAN törött játékot illetve alkatrészt kidobtam), és megszereltem egy atomjaira esett traktort. Felhasználtam hozzá az utolsó kerekeket, ha most eltörik még egy, nem fogom tudni megszerelni, sőt már így is a nagy tűzoltó ott figyel a garázsban két kerékkel (hat kellene neki ...)

Szóval ez ott volt kerék nélkül, ember kitörve, csavarok menetestül kiszakadva. Jöhetett a mágikus gyorskötöző ( a gyerekek imádják, valószínűleg a neve miatt, mindig ámulattal figyelik, ahogy használom - felnőtt fejjel igazán nem nagy szám, de rendkívül praktikus. Az ember meg ragasztópisztollyal rögzült a helyére. Tető le, első törött karok le, így most csupasz, de legalább (remélhetőleg) tartós.

2010/09/04

Kész a homokozó

Ezt a hetet esténkén-délutánonként a homokozó elkészítésével töltöttem, mert szerettem volna egy kicsit élvezni még a rossz idő beállta előtt jó lett volna látni a gyerekeket benne ...

A faanyagot már két hete megvettem a praktikerben, három is van talán, mielőtt elmentem volna Skóciába. Két kétméteres és egy háromméteres pallódeszkát valamint négy kétméteres tetőlécet. A deszka nagyon fájn, barázdált, igaz puhafából (fenyő), de kinézetre tisztára mint ezek az EU-s játszóterek.




Zalacsányból 24 darab bontott tégla, ez adta az alapot, 7 hosszú és 5 széles, így igazán centiket mondani nem tudok, mert mindent ehhez a téglalaphoz igazítottam. Kb. 180*140-es amúgy.

Így történt:
* Faanyag beszerzése Praktikerben (8000 Ft)
* Téglák lerakása (7*5-ös téglalap, 24 bontott tégla)
* Deszkák méretre vágása kölcsön dekopírfűrésszel.
* Megmaradt lazúrral átfestés, hogy az idő kevésbé fogja.
* Egy régi könyvespolcból 4 egyforma derékszögű háromszög kivágása - ezekből lettek a sarkok.
* Ezeket is lefestettem.
* Két nap száradás után (pénteken délután) a lyukak kimérése és fúrás egész délután).
* A téglák alá két rétegben fólia lefektetése (2*6m 1500 Ft és a harmada megmaradt)
* A fa keret összecsavarozása, a sarkokra az ülőkével.
* A tetőlécekből egy ugyanakkora keret elkészítése, arra kenderzsineg rögzítése és a tetejére két rétegben fólia.
* Homok beszerzése (negyed és fél köbméter között, 1500 Ft)
* Homokozás.

Az egész kijött tehát 11.000 forintból, aminek külön örülök, mert a legolcsóbb ilyesmi (ám kisebb) homokozó, amit láttam, 14 rugóba került - homok nélkül.

Néhány kiegészítő megjegyzés:
* Az ülőkékre kis lábakat eszkábáltam, így nem csak a fa keretre támaszkodnak, hanem a téglák előtt leérnek egész a földig.
* Az eső/szemét védő elég ingatag lett, még adós vagyok Vincének a felhajtható tetővel (igaz ő futószalagosat kért, de olyat valószínűleg nem fogok tudni csinálni :o)
* A homok beszerzése volt a legnehezebb feladat. Végül a Mártírok útjánál levő Lidl melletti betontelepről sikerült egy kb 20*20 méteres kupacból vennem. Ezúton is köszi a megértő eladóknak :o)) Ugyanis vagy akváriumba való kvarchomokot találtam, természetesen aranyárban, vagy térkő közé valót, ami nem volt ugyan drága (persze negyed köbméter belekerült volna egy ötezer forintba szerintem), de homokozni nem jó. Ez olcsó is volt, és nagyon jó minőség.

Kíváncsian várom, hogy melyik alkatrész fogja legrövidebb ideig bírni - a tetőre tippelek ...



A legviccesebb az volt, mikor ma beállítottam a homokkal a csomagtartóban hátsó ülések helyén, és a gyerekeknek mondtam, hogy szálljanak be a kocsiba. Már ez a látvány is eléggé felpörgette őket, hát még amikor beültünk a kocsiba és hátrementünk a KERTBE, hogy kilapátoljuk a homokot (hozzátenném, nincs lapátunk, de a homoktelepen sem volt, mert daruval meg buldózerrel szokták rakodni a homokot :o)) Úgy kellett keresni egyet ...

2010/08/11

Homokozó

Még csak terv, de ha minden igaz két hét múlva megpróbálok csinálni egy homokozót. Ez így nem hangzik túl nagy kihívásnak, és remélhetőleg nem is lesz túl bonyolult a dolog. Terv szerint alul bontott tégla, rajta deszkák (palló) oldalfalnak, belül negyed köbméter homok, a sarkakon kis ülőkék és egy félbehajtható eső/szemét-tető lesz hozzá.

2010/05/10

repülőgépkerék

Szombaton tűzoltónap volt, és a vöröskeresztes sátorban Zsuzsi és Vince egy teszt kitöltése után nyertek 4 felfújható malév repülőt! Vince nagyon örült neki, de Luca is élvezte. Hazafelé folyton felszállt és lezuhant a gép, persze az izlandi vulkánkitörés miatt :o))

Már ekkor láttam, hogy nem lesz ez így jó, az alja ki fog kopni a sok fel-le szállástól, így aztán otthon gyorsan tettem a két felfújt gépre két-két pár kereket.





A következőképpen:

* reparáló dobozból széttört autók kerekei ki
* szívószál méretrevág, kerék tengelyére ráhúz
*cellux-szal géptörzsre rögzít - duplán triplán, hogy legalább két napot kibírjon :o)
* mindezt négyszer

UPDATE:
Nem várt fejlemény, hogy a celluxszal rögzített kerekek lassan két hete négy hónapja tartják magukat ...

2010/04/20

Játéktartó polc

Sok játékunk van - bocsánat a gyerekeknek sok játékuk van. A legtöbb játékot IKEÁs műanyag dobozokban illetve fonott kosarakban tartjuk. Külön színű van a legónak (3 zöld), a fa vonat készletnek (2 fehér), az autóknak (kék) és a Luca lányos játékainak (na vajon milyen? - igen, rózsaszín).

A sok nagy dobozon kívül van még egy csomó apró doboz is, meg kirakók, meg társasok, meg játék szerelőkészlet meg rajzpad meg ezer millió játék - mint minden rendes gyerekszobában.

Sajnos a gyerekek "zuga" elég kicsi, eredetileg kamrának tervezték állítólag, így valójában csak raktárnak használjuk, albérletben ne pattogjon az ember, ugye, oda dobálunk be mindent esténként. Az utóbbi fél évben kezdett már mindent betereíteni a kis szobában a játék, ezért elhatároztam, hogy csinálok egy kis szekrényt, amibe/re a dobozokat el lehet pakolni.

Az alapanyag 1.8 cm vastag farostlemez, az egész IKEA komaptibilis (értsd pont beférnek a képen látható dobozok, összesen 8 nagy és 5 kicsi), és a tetejére még lehet pakolni a maradékot. Nem várt fejleményként (de előzetesen azért lemértem persze) centire akkora, mint a kis szoba (kamra) - ebből is látszik, milyen hatalmas ...


És így állt össze:

anyag:
2 * 95*45 - ez az oldala
4 * 170*45 - ez az alja, a két polc és a teteje - ez lehet 168 és akár 175 centi is
2 * 45*33 - ez a két nagy polcot merevíti ill. választja el
2 * 13*45 - ez a felső polcot merevíti ill. választja el.
4.3 nm, 1800/nm árral kb 8000 FT

A szemben levő éleken 1.5 centis "L" alakú parkettaléc - 6 méter elég egy oldalra.
6 m - 3000 FT

Csavarok (12) és tiplik(24) szigorúan az IKEÁból a FYND részlegről, ugyanonnan 6 beüthető műanyag láb.
390 FT/ kis doboz - bőven elég volt, még maradt is egy csomó csavarom. (azóta akárhányszor nézem mindig csak műanyag biszbaszok meg imbuszkulcsok vannak, úh. ezt azért ki kell fogni ...)

A legtovább persze az tartott, míg kimértem és megfúrtam az összes lapot ott ahol kellett:
a négy oldallap négy sarkába jött egy-egy vastag facsavar, a polcokat tartó oldalra 2-2 tipli (itt csak belülről kellett fúrni, hogy kintről ne látszódjon), a nagy merevítőket lentről két láb tartja, középen két nagy tipli (a polc teljesen átfúrva) és fentről is két tipli.A kis merevítőket fentről 2-2 csavar tartja, lentről 2-2 tipli.

Lehet rajzolok majd egy lyukasztási útmutatót is - ha van rá igény, addig csak ez a fénykép.

Még egy javítás lehet hogy lesz rajta, ugyanis ha szabadon állna, ki kellene mereítani, mert eléggé ingatag, vagy egy funérlapot szögelek a hátuljára, vagy két merevítő keresztbe.

2010/03/19

Vakondos gyerekágy

Vettünk Vincének egy új ágyat (részletek itt), és eredetileg népi-nemzeti tulipános mintát akartunk rá, aztán Vince elcsábult (részben az én sugallatomra, mikor mondtam, hogy bármit lehet ám festeni az ágyra) - Thomast akart persze :o)

Végül Vakondra finomítottuk. Mintánk volt, mert még ősszel vettünk Ildi rendelőjébe egy adag vakondos matricát, és azokat Zsuzis nagy szemfülesen mind ártajzolta zsírpapírra. Úgyhogy elővettük a stócot és kiválogattuk, hogy miket szeretne Vince.

Az ágyat már eleve kezeletlenül kértük, úgyhogy először jött egy portalanítás, majd egy réteg antik pác (szigorúan IKEÁs - azt hittük olyan lesz, mint a leksvik cuccaink - persze egyáltalán nem lett olyan sötét, de azért szép lett).

A pácolást kicsit elszúrtam, mert (talán) az enyves ecsettel kezdtem el felvinni a pácot, ami aztán ilyen gumókat kezdett kiadni magából, a festék meg összecsomósodott tőle. Mire rájöttem, hogy mi van, már a legnagyobb darabokat lefestettem, így az egész ágy tele van 1-3 mm-es szürke pöttyökkel. Persze csak közelről látszik, de én mindig tudni fogom, hogy nem kellene ott lennie.

Tanulság NR1: Új ecset minden festékfajtához!
Vettem is egy (hat) ecsetet a baumaxban, hogy legközelebb legyen, a régieket meg kidobtam, nagyon leharcolt volt már mind.

Két nap száradás után jött a minták felrajzolása. Először a zsírpapírról kötőtűvel a fára (finom karc), majd alkoholos filccel átrajzoltam a karcot.


Ezután jött a festés, amit szintén elszúrtam egy kicsit: azt találtam ki (és nem volt jó ötlet), hogy a fekete festéket megspórolva inkább alkoholos filcet használok. Nem lett rossz, de nem is lett az igazi. Ezután rámentem sötétszürkével, ami persze simán befogra a fekete alkoholos filcet és megszáradt - sötétszürkére.

Nem baj, gondoltuk, Vincét nem fogja zavarni.

Másnap reggel jövünk le Vincével, mutatom neki, mit haladtam az este a festéssel, első megjegyzése: A vakond miért szürke, miért nem fekete?

Úgyhogy fekete festék megvesz, harmadnap este fekete festés és a maradék. negyednap reggelre megszáradt, jöhetett a lakk.

Hogy miért kellett még egy lakk?

Hát mert a festékek fele lakk a másik fele meg matt volt - tudom, lúzerség, de nem akartunk 4-5 új lakkfestéket venni csak emiatt.

Szóval lakk fel, várakozás száradásra. Délután hazajövök, és mit látok - az alkoholos filctollas feketék (főleg a sötétszürkével majd feketével lefestettek) természetesen nem feketére száradtak meg, valahogy reakcióba léptek egymással, így egy enyhe narancssárga árnyalatot kapott minden ... narancssárgás fekete - alég viccesen néz ki.

Tanulság NR2: Ne fessél lakkal alkoholos filcre.

Mindenesetre az ágy szép lett, és a gyerekeknek is tetszett, íme a képek:

Innen nem látszik, de ezek a narancssárga feketék.

És egy amin minden rajta van:

Tulipános babaágy

Vince új ágyának főpróbája volt ez a festés - akkor még úgy volt, hogy a nagyágy is tulipános lesz. Ezt a kiságyat Luca kapta karácsonyra, sima IKEÁs babágy. Olyan csupasz volt - be kellett festeni. Kapott egy népi motívumot - még Viktor barátom hozott egyszer egy rakat ilyen képet, mikor matricáztunk.

És így készült:

1. Laptop képernyője kinyit, zsírpapírra minta átmásol.
2. kötőtűvel fára minta átrajzol.
3. Vastag alkoholos filccel kötőtűnyom ártajzol.
4. Akrilfestékkel színez.

És a végeredmény:

2010/01/05

Tupperware alagút

Van (volt) Zsuzsinak egy Tupperware fedőtartója, amit sohasem használt. Egy gyenge pillanatomban alkoholos filccel összefirkáltam és alagút lett belőle a vonatokhoz. Most már legalább nem csak a helyet foglalja a szekrényben.